ISLAK HACİM YALITIMLARI


Banyo,Wc,Hamam,Sauna ve Duş yalıtımları kullanım aşamasında problem çıkarmaması açısından son derece önemlidir.Alt kat kullanım alanlarında yaşam konforunu etkileyecek kadar problemler yaratan bu durumdan etkilenmemek için inşaat aşamasında su yalıtımına önem verilmelidir.


Yalıtım Öncesinde Neler Yapmalıyız?


Yukarıda bahsettiğim alanlar için su yalıtımı uygulamasında yapılacak alt yapı hazırlıkları aynıdır.


-Uygulama mümkünse betonarme zemin üzerine yapılmalı.

-Tüm köşelerde elyaf katkılı tamir harcı ile donatı filesi kullanılarak pah yapılmalıdır.

-Süzgeç etrafları tamir harcı ile doldurulmalı ve boşluk bırakılmamalıdır.

-Süzgeç zemine kuvvetlice sabitlenmelidir.

-Yalıtım malzemesi sürülmeden önce uygulama zemini tozdan iyice arındırılmalı,gerekirse akrilik esaslı astar kullanılmalıdır.


Kullanılacak Su Yalıtım Malzemeleri:


Bu tür uygulamalarda elastikiyeti fazla çift komponentli çimento esaslı malzemeler en uygun olanıdır.Uygulama iki kat yapılmalı ve üzerine koruma şapı atılmalıdır.Şap yapılması uygun olmayan zeminlerde donatı filesi kullanılarak çimento esaslı malzeme uygulaması yapılmalı ve zarar verilmeden seramik kaplaması oluşturulmalıdır.Çimento esaslı malzemeler dışındaki ürünler de zaman zaman kullanılmakta olup,bunlar içerisinde poliüretan ve bitüm modifiyeli ürünler tercih edilmektedir.En İyi Çimento Esalı Çift Komponentli Ürün Markaları


Henkel

Basf

Köster

Weber

Entegre

İsonem

 

 

TEMEL YALITIMINDA KULLANILACAK MALZEME VE UYGULAMA DETAYLARIÜlkemizde su yalıtımına verilen önemin artması ile beraber temel demirlerinin korunması ve rutubetin önlenmesi amacıyla temel su altı yalıtımı uygulamaları önem kazanmıştır.Bende sizlerle bu yazımda temel altı yalıtımında dikkat edilmesi gereken uygulama detayları ve kullanılacak malzeme seçimi ile ilgili bilgiler aktaracağım.


Temel yalıtımı esnasında önem verilmesi gereken detay, bina çevresinde oluşturulacak drenaj uygulamasının doğru yapılmasıdır.Temelden başlayarak düzgün zemin üzerine her 1,50-2,0 metre yükseklikte drenaj borusunun serilerek üzerinin mıcır ile doldurulması gerekmektedir.Bu uygulama ile beraber bina köşelerine rögar ve toplama çukurları oluşturularak çevre sularının uzaklaştırılması sağlanacaktır.


Yukarıda bahsettiğim drenaj uygulamalarının inşaat aşamasında mutlaka yapılması gereklidir.Böylece bina için tehlike oluşturan çevre suları bina temeline ve perde duvarlarına zarar vermeden uzaklaştırılacaktır.


TEMEL ALTI YALITIMI


Bina temel altı grobeton üzerine birçok malzeme ile nem yalıtımı uygulaması yapılarak temel demirleri korozyona karşı korunmuş olur.Bunun için çimento esaslı film tabakası oluşturan malzemeler,çimento esaslı kristalize ürünler,Çimento ile modifiye edilmiş bitüm,bitüm membranlar kullanılmaktadır.


Çimento Esaslı Çift Komp.Malzemeler


Grobeton üzerine toz ve sıvı karışımı iki kat uygulanarak nem yalıtımı sağlanmış olur.İki kat uygulamada karışımdan yaklaşık 3 kg sarfiyat yapılmaktadır.Henkel, Basf, Köster, Kalekim, vb firmaların ürünlerini kullanabilirsiniz.


Kristalize Esaslı Malzemeler


Çimento esaslı olup su ile karıştırılarak zemine iki kat uygulanabildiği gibi,toz olarak temel betonu öncesinde zemine serpme yöntemi ile de yaklaşık 2 kg/m2 sarfiyatla uygulanabilmektedir. İnterfiks maliyet açısından en uygun olanıdır.


Bitümlü Membranlar


Grobeton üzerine zemine iki kat ısıtılarak yapıştırılan membranlar ile uygulama yapılmaktadır. Elastomerik ve Plastomerik esaslı membranların polyester keçe  taşıyıcılı olanları uygulama için seçilmelidir. Yalteks,Onduline,Ode kullanabileceğiniz başlıca markalardır.


 

 

Teraslarda genel olarak yapılması gereken su ve ısı izolasyonları ile ilgili uygulama detayları ve malzeme kullanımları ile ilgili genel bilgileri sizlere aktarmak istiyorum.

 

Mevcut oturduğunuz binanızda teras ile ilgili su yalıtımı probleminiz varsa birkaç alternatifte çözüme ulaşabilirsiniz.Ancak mevcut teras durumuna göre bu detayları uygulayabilirsiniz.

 

Seramik Üzerinde Seramikleri Kırmadan Su Yalıtımı Yapılması

 

Bunun için yapılacak uygulamada sadece su yalıtımı yapabilirsiniz.Teras alt katına su akıntısı var ise uygulanacak şeffaf veya kaplamalar ile akıntıyı kesebilirsiniz.Uygulama yapılacak alan iyice temizlenip tozdan arındırıldıktan sonra yatay ve düşey köşeler poliüretan esaslı mastikler ile doldurulur. Mastiklerin kuruması sonrasında yüzeye poliüretan esaslı şeffaf su yalıtım malzemesi iki kat uygulanarak su yalıtımı yapılır.Bu uygulama ile eski seramik kaplamanızı korumanın yanında hiç bir şekilde kırma dökme işlemi yapmamış olursunuz.

 

Seramik kaplamalarda oynamalar ve kalkmalar var ise,bu oynak malzemeleri yerinden kaldırıp buralara elyaf katkılı tamir harçları ile onarım yapmalısınız.Onarım sonrasında üzerinde sıklıkla yürüme olmaması şartıyla

bir kaç çeşit malzeme ile uygulama yapabilirsiniz.Bu tür uygulamalara örnek olarak;

 

a-Süper elastik çift komponentli çimento esaslı malzemeleri kullanarak iki kat yalıtım yapılır ve üzerine istenilen renkte uv dayanımlı ve dirençli poliüretan boya sürülerek yalıtım tamamlanır.Bu uygulamada da ısı yalıtımı yapılamaz.

 

b-Mevcut teras temizliği ve poliüretan mastik ile köşe pahları yapıldıktan sonra tek komponentli poliüretan malzeme iki kat sürülerek su yalıtımı yapılır.UV dayanımlı olduğundan üzerine ilave uv dayanımlı boya sürülmesine gerek yoktur.

 

 


İletişim

www.epoksiuygulamalari.net

Çobançeşme Mah.Derinkuyu Sokak No:4 K:7

Yenibosna/İSTANBUL
0532 302 87 85